Norrbottens Järnvägsmuseum - Malmbanans Vänner
Arkivet - malmvagn.se
 
Hem nbjvm.se
Hem malmvagn.se
Hem arkiv
Logga in/ut

Sökning
Särtryck m m
  Str 456 Smörj
SJ Handböcker
SJ Föreskrifter
SJ ellok Oa
Blandat
Bibliotek
MBV slopade fordon
Branden i Karlshäll

STATENS JÄRNVÄGARS FÖRFATTNINGSSAMLING

Utkom från trycket
den 28 septemberl 1956
Särtryck nr 456 (254 Sla och Slå)
Utgåva 1
Dbr


S M Ö R J N I N G S F Ö R E S K R I F T E R

F ÖR   L O K  


Gäller fr o m den1 oktober1956


Stockholm 1956
K. L. BECKMANS BOKTRYCKERI


Inga ändringstryck införda

 

Utdelningsplan

Detta särtryck tilldelas:

inom styrelsen:
    byråer och kontor,
vid distrikten:
    distriktskanslier,
    sektionsledningsexpeditioner,
    stationer enligt Särtrycksförteckningen (särtryck 172) avd Ax art 3f,
    lokstationsföreståndarexpeditioner,
    lokpersonal,
    lokreparatörspersonal,
vid huvudverkstäderna:
    verkstadsföreståndarexpeditioner.


INNEHÅLLSFÖRTECKNING

I. Allmänna föreskrifter
A. 1. Olika smörjsystem     Art nr
Direktsmörjning 1
Veksmörjning 2
Dynsmörjning 3
Nålsmörjning 4
Ångsmörjkopp 5
Mekaniska centralsmörjapparater 6
Ringsmörjning 7
Kapselsmörjning 8
2. Rullager  9
B. Renlighet vid smörjning 11
C. Arbetsmetoder 12
D. Belysning 13
E. Förhållanden under tåg- och växlingstjänst 14
F. Särskilda iakttagelser vid smörjning 15
G. Varmgång 16
Smörjoljornas matning vid olika temperaturer och oljestånd 17
II.  Särskilda föreskrifter för ånglok
A. Axellager avsett för lagergång innanför hjulet. Lagerboxen består av
över- och underbox
Undersmörjning 21
Översmörjning 22
B. Axellager avsett för lagergång utanför hjulet. Lagerboxen är odelad
och liknar den för vagnar
Undersmörjning 24
C. Vevstakslager, koppelstångslager och ledbultar
Dimensioner för hål och nål 25
D. Slidrörelsen
Olika smörjningsmetoder 26
E. Tvärstycke och gejd
Tvärstycke för två gejder 27
Tvärstycke för en gejd 28
F. Cylindrar och slider
Smörjanordningar 29
Centralsmörjapparaternas inställning 30
Kontroll av oljeförbrukningen 31
G. Kolv- och slidstänger
Smörjanordningar 33
H. Smörjanordning för luftpump
Ångcylindern 35
Luftcylindrarna 36
I. Övriga smörjställen
Förarventil, direktventil och sandningsventil 38
Ångbroms 39
Fjäderpinnar och buffertar 40
Olika bultar 41
Armatur för luft, vatten och ånga 42
Ångregulatorer 43
J. Smörjvekar
Garn och veknål 45
K. Smörjningsperioder och fördelning av smörjningsarbetet 47


           


I. Allmänna föreskrifter
   

A. Olika smörjsystem

Direkt-
smörjning
1. Det enklaste sättet för smörjning är att med smörjspruta tillföra olja direkt till friktionsytan genom ett smörjhål eller genom en urtagning i godset. Direktsmörjning förekommer bara på ställen, där oljebehovet är ringa.
Vek-
smörjning
2. I oljekoppens botten sitter ett (eller flera) smörjrör, som når upp till koppens överdel. I smörjröret finnes en på veknål uppträdd garnveke, vars fria ände hänger ned i oljan. Oljan föres därigenom medelst hä­vertverkan till lagret. Matningen är bl a beroende av antalet garn i veken och av sughöjden. (Se art 17). Vekens sugförmåga minskas, om veken blir förorenad, igenbeckad eller för hårt sammanpressad. Sugförmågan upphör, om den i röret befintliga änden blir för kort, eller om oljeståndet sjunker nedanför den andra änden. En olägenhet är, att veken fortfar att mata, när maskinen står stilla. Man måste därför se till att åtkomliga vekar då är upplyfta ur smörjröret.
Dyn-
smörjning
3. Vid dynsmörjning tillföres lagergången olja från en smörjdyna, vars vekar äro nedsänkta i en under lagergången belägen behållare, som innehåller olja. Oljematningen är beroende av dynans form, an­talet vekar, sughöjd m in. (Se art 17.)
Nål-
smörjning
4. I oljekoppens smörjrör finns ingen veke, utan i stället är en klen ­metallnål instucken i röret. Denna konstruktion användes på sådana smörjning rörliga maskindelar, som kunna giva nålen en upp- och nedgående rörelse. När oljan skvalpar omkring i behållaren, uppfångas den av smörjnålen i en skålformig fördjupning i smörjrörets övre del (nippeln). Oljan pumpas därefter av nålen genom smörjröret ned till lagergången. Matningen är beroende av nippelhålets diameter, nålens tjocklek och slaglängd, oljans beskaffenhet, oljevolymen och hastigheten. Oljekoppen får ej fyllas så mycket att oljan ej kan skvalpa. Nålsmörjningen fungerar ej, förrän hastigheten uppgår till 25-30 km/tim. Vid kyla fungerar nålsmörjningen ej ens vid denna hastighet. Det är därför nödvändigt att trycka in olja till lagergångarna vid första utsmörjningen samt även i vissa fall vid starter och strax innan loket går ut på en sträcka, där hastigheten ej kommer att överstiga 25-30 km/tim.
Ångsmörj-
kopp
5. I oljekoppen finns smörjrör utan veke eller nål. Oljan föres in i röret på följande sätt: Ånga ledes genom detta rör in i koppen, där den kondenseras. Till följd av kondensvattnets högre specifika vikt samlas det på botten i allt större mängd. Härigenom lyftes oljan, så att den rinner in i röret och ned genom det.
Mekaniska
central-
smörj-
apparater
6. Mekaniska centralsmörjapparater äro i allmänhet uppställda i förarhytten eller maskinrummet, där de lätt kan fyllas på och övervakas. De är försedda med en eller flera oljebehållare, drivanordning, matningsjustering och flera oljeuttag, som står i förbindelse med rörledningar till smörjställena. De drives medelst länkar och hävstänger, anslutna till något av de rörliga maskinelementen på loket. — Två huvudtyper finnes: smörjpressar och smörjpumpar.

a) Smörjpressar kallas de apparater, där oljan av flera större kolvar under deras oavbrutet nedåtgående rörelse pressas in i ledningarna. Alla kolvarna rör sig lika, varför fördelningen till de olika smörjställena är beroende av kolvarnas diametrar.

b) Smörjpumpar kallas de apparater, där oljan av små kolvar vid deras upp- och ned- eller fram- och återgående rörelse pumpas in i ledningarna. I allmänhet är varje pumpkolv reglerbar för sig och kan härigenom inställas att mata önskad oljekvantitet.

Ring-
smörjning
7. Vid ringsmörjning tillföres lagret olja genom en ring, som har så stor diameter att den når ned i en oljebehållare under lagret. Ringen, som vilar på axeln, roterar med denna och för därvid upp oljan till lagret.
Kapsel-
smörjning
8. Vevtapparna på en del ellok har försetts med inkapsling av lagren i syfte att förbättra smörjningen och minska oljeläckaget. Genom rotationen slungas oljan omkring i kåpan och tränger därvid in i lagret.
Rullager 9. Vissa lok bar försetts med rullager. Smörjningen av dessa skall ske enligt särskilda föreskrifter.
10. (Reservnummer)
Renlighet
vid
smörjning
11. Det är av vikt, att oljesprutor och förvaringskärl handhas med omsorg, så att oljan icke förorenas eller slösas bort. Likaså måste renlighet iakttagas vid själva smörjningsarbetet, så att smuts icke kommer in i smörjkopparna och apparaterna och därifrån till smörjställena.

Oljesprutorna skall vara av en typ, som rymmer 250 g olja. Det skall tillses, att de är hela i loppet och jämna i själva pipmynningen och att de hålles väl rena både utan och innan. Vid påfyllning av sprutan skall pipen ej föras ned till oljekannans botten, eftersom orenlighet och vatten i oljan samlas där.

Oljekannorna skall efter användningen torkas av och deras lock sättas på.

Smörjkoppslock och -pluggar, som vid smörjning, tillsyn eller reparation tages loss från smörjkopparna, skall placeras så, att de icke bli nedsmutsade. De skall alltid torkas av innan de åter anbringas på sina platser.

Smörjnålar, som tagits ur, skall noga torkas av, innan de sättes i. Vid påfyllning av smörjkoppar med nålsmörjning är det synnerligen viktigt att iakttaga renlighet, eftersom redan en mindre förorening på sprutpipen eller i oljan kan låsa fast nålen och därigenom bli orsak till varmgång.

Felaktiga oljesprutor lämnas in till förråd för utbyte eller reparation.

Arbets-
metoder
12. Som allmän regel gäller, att i oljekopp eventuellt befintligt vatten först skall sugas ut och tömmas i härför avsedda kärl; först därefter ifylles oljan. Härvid skall oljenivån icke hållas högre, än vad som finns bestämt i de särskilda föreskrifterna för ång- och elektroloken. Oljeståndet får aldrig vara så högt, att oljan rinner ut genom smörjrören, påfyllningsöppningarna och kring axeltapparna, att den skvalpas ut, när loket befinner sig i kurvläge, eller att (vid vek- och dynsmörjning) för riklig matning uppstår till följd av låg sughöjd. Det är därför viktigt att iakttaga det som finns föreskrivet om oljenivån i de särskilda bestämmelserna. Har för mycket olja fyllts på, skall överskottet genast sugas ut med sprutan.

På smörjställen med åtkomliga smörjvekar skall kontrolleras, att dessa finns på sin plats och är funktionsdugliga.

Vidare skall tillses att smörjnålarna är lättrörliga i sina hål och att nålarna och hålen ej är för mycket uppslitna.

Vid utsmörjningen av vevlager, drivkoppellager och långtappslager, skall smörjnålen först tagas ur, varefter oljan med sprutan skall tryckas genom smörjrören till lagergångarna. Efter genomtryckningen skall några oljedroppar fyllas i smörjröret. Proceduren kan vid vissa till- fällen underlättas, genom att vevstaken (koppelstången) lyftes med tillhjälp av hävstång (t ex ett större verktyg). Sedan vev- och koppel- stångslagren smorts och torkats av, skall deras lock och närmaste omgivning under driften observeras i och för kontroll av lockens täthet. — Vevlagren skall även genomtryckas med olja strax före avgången från plats, där loket stått stilla en längre stund, samt i övrigt vid behov, t ex där en längre stigning börjar. Detta bör särskilt beaktas vid kyla.

Då smörjkoppslock öppnas med sprutpipen, skall man se till, att denna ej repar lockets plan och ger upphov till otätheter. Även vid själva påfyllningen skall detta beaktas.

För att ej spilla ut olja skall man fylla på smörjpumpar o d när loket står stilla.

Belysning 13. Det är viktigt, att belysningen är den bästa möjliga under smörjningsarbetet. En lykta bör därför placeras så, att ljusskenet faller på smörj stället, om arbetet måste utföras i mörker eller i dåligt belyst omgivning.
Förhållan­
den under
tåg- och
växlings-
tjänst
14. Sedan ett lok blivit ordentligt utsmort och insatt i tåg- eller växlingstjänst, bör en lokman lita på det utförda arbetet och icke utföra s k kompletteringssmörjning, utan att en undersökning visat, att sådan är nödvändig. Så ofta som möjligt skall han emellertid »känna över» sitt lok och noggrant observera de olika smörjningsanordningarna, så att han ständigt skall ha klart för sig de olika lagrens (särskilt vevarnas) tillstånd, och hur matningen fungerar. Om oljeförbrukningen är onormalt stor eller liten, skall detta avhjälpas. När smörjnål bytes ut mot en av onormal dimension, skall detta antecknas i reparationsblocket.

Lok i tåg med täta uppehåll skall icke smörjas oftare än lok i tåg, som går långa sträckor utan att stanna.

Smörjvekar, som är uttagna efter föregående tjänst, skall sättas in strax före tåg- eller växlingstjänstens början.

Särskilda iakttagelser
vid
smörjning
15. Det kan inträffa, att ett smörjställe icke tillföres olja, t ex genom att nålen fastnat, eller att smuts trängt in i smörjrör eller smörjhål, Anledning att misstänka ett sådant förhållande föreligger bl a, då fylld smörjkopp påträffas på lok som ej haft reservtjänst, eller ifall olja icke kan tryckas igenom med spruta.

Om däremot en smörjkopp påträffas tom eller nästan tom, eller om den matar mer än normalt, bör man undersöka, om smörjrör lossnat, otäthet av något slag uppstått, eller om för klen nål använts.

Varmgång 16: 1. Om varmgång befaras måste man söka nedbringa temperaturen i lagret eller åtminstone söka höjda dess ökning. Följande åtgärder skall då vidtagas, i den mån de är tillämpliga:

a) Oljan tryckes med sprutan direkt in i smörjröret, och hålkälarna smörjes rikligt.
b) Nya smörjvekar, som dessförinnan genomdränkts med olja, sät­tes in.
c) Smörj nålen bytes ut mot klenare.
d) Reservsmörjkopp till motorlager på elektrolok fylles.
e) Olja påfylles i underbox. Tom smörjkopp fylles.
f) Vid delade, för styvt passade lager lättar man på ansättningen.
g) Om kapselsmörjning av vevlager kommer ur funktion genom otäthet skall nålsmörjning tillgripas.

2. Vid svårare fall (begynnande varmgång) förfar man också enligt a) — g) här ovan. Dessutom tillför man lagret cylinderolja. — Påfyllning av cylinderolja måste ske på så sätt, att den kommer direkt på den varmgående maskindelen. Man får alltså icke fylla cylinderolja i en underbox eller dess låda, eftersom dynan ej förmår suga upp denna tjockflytande olja. Sedan varmgången upphört, eller loket blivit avlämnat på uppställningsplats, måste cylinderoljan omsorgsfullt avlägsnas ur smörjkopp, dyna och vekar, ty vid normal temperatur är den för tjockflytande och kan därför giva anledning till förnyad varmgång.

Om lokpersonalen själv icke avlägsnat cylinderoljan, skall detta anmälas, så att den stationära personalen kan avlägsna den.

Förändringar ifråga om vekar, nålar och oljepumparnas matning skall anmälas på samma sätt.

Anm. Varmgång uppstår icke plötsligt utan förebådas av temperaturökning (frånsett någon gång hos vev- och koppelstångslager). En lokman som har tillfälle att »känna över» sin maskin, bör därför i tid kunna upptäcka och förhindra maskinskador av denna art. Då temperaturen hos axellager kontrolleras, skall man känna på boxen, ej på axeländen.

Anm. Cylinderolja får ej användas till ringsmorda lager.

Smörjol-
jornas mat-
ning vid
olika tem-
peraturer och olje-
ståndet.
17. Förutom olämpliga konstruktioner, felaktiga reparationsmetoder, otätheter och oriktiga smörjningsprinciper är det två faktorer som utövar ett väsentligt inflytande på smörjoljeförbrukningen, nämligen  oljans temperatur och oljestånd

Vid stigande temperatur blir alla oljor mera lättflytande, varför såväl matning som läckageförluster ökar. Under den varma årstiden blir därför åtgången betydligt större än under de kalla månaderna, om ej åtgärder vidtages för att förhindra detta.

Oljenivåns avstånd från smörjdynan eller från smörjrörets överkant, den s k sughöjden, är av ytterligt stor betydelse vid all smörjning med dynor och vekar. Ju mindre sughöjden är, desto större blir matningen.

Nedanstående diagram är ett exempel för att åskådliggöra matningen i ett visst fall vid varierande temperaturer och sughöjder.

Det framgår av diagrammet, att hög temperatur och högt oljestånd (=låg sughöjd) ger upphov till en mångdubbelt större matning än låg temperatur och lågt oljestånd. Det är sålunda mycket angeläget att avpassa oljenivån för de lägre matningsvärden, vilka visat sig både ge lagren en fullt betryggande smörjning och nedbringa det oundvikliga läckaget till ett minimum.

Vid temperaturer över fryspunkten kan man som regel hålla en sughöjd om 15 — 20 min vid vek- och dynsmörjning. Sedan en oljekopp (box) fyllts till den nivå, som svarar häremot, skall man dock ej alltför ofta fylla på den till detta maximivärde, utan låta vekarna (dynorna) mata, tills man nått det minsta oljeståndet. Vid köldgrader, då vekarnas sugförmåga avtagit, skall oljenivån i kalla oljerum (t ex axellagerboxarna) hållas cirka 5-10 mm högre. Om man sköter smörjningen enligt denna metod, erhålles det ur alla synpunkter bästa resultatet. — I de särskilda föreskrifterna för ång- och elektroloken lämnas ytterligare anvisningar om oljenivån hos olika detaljer.

18-20 (Reservnummer)

II. Särskilda föreskrifter för ånglok

A. Axellager avsett för lagergång innanför hjulet. Lagerboxen består
av under- och överbox

Under-
smörjning
21: 1. Oljan till underboxarna skall fyllas på genom deras påfyllningsrör eller -koppar, vilka som regel är åtkomliga endast när loket står över grav. Oljan skall fyllas på av särskilt utbildad smörjare.

Innan olja fylles på, skall eventuellt vatten i boxarna avlägsnas.

Underboxarna bör ej fyllas med olja till högre nivå än 10 mm under påfyllningsrörens eller -kopparnas överkant. Sedan behöver påfyllning i regel ej ske förrän oljenivån står cirka 40 mm under denna kant.

Då det finnes många boxtyper med olika djup, måste man också se till, att oljan i boxen aldrig sjunker under en nivå, som ligger 10 mm över botten.

Boxarna skall ej allt som oftast fyllas till maximihöjd, utan oljeståndet skall tillåtas variera mellan högsta och lägsta värde för att ge en fullt effektiv smörjning utan slöseri. Den som smörjer skall ge akt på matningen och anpassa fyllningen i de olika underboxarna efter sina iakttagelser.

Oljeförbrukning m m skall av den som smörjer antecknas i en särskild anteckningsbok (bl 163.1 eller 163.2).

Kontroll
av under-
boxarnas
fastsätt-
ning och
täthet
2. I samband med oljepåfyllningen skall den som smörjer även kontrollera underboxarnas fastsättning och täthet. Upptäckta fel skall anmälas till verkstadsbefälet.

3. På vissa lok med undersmörjning och som har särskilt ansträngande tjänst sker smörjning av lagerboxens glidytor med hornklacken medelst veksmörjning från oljerummet i lagerboxens överdel. På dessa lok fylles oljerummet i överboxen i enlighet med bestämmelserna för översmörjning.

4. En del lok med undersmörjning äro utrustade med överboxar, där det finnes glidklotsar för fjäderpinnar eller återställningsanordningar. Olja skall här finnas i jämnhöjd med de högst belägna friktionsytorna.

Över-
smörjning
22: 1. Oljan skall fyllas på i oljebehållaren i överboxens överdel. I den finnes smörjrör, två för lagergången och ett för vardera glidytan mot  hornblocken. Genom smörjrören ledes oljan genom vekar till smörjställena. Vekarna till lagergången skall innehålla 8 och vekarna till glidytorna 6 garnändar. — I en del boxar finnes ytterligare 2 rör, s k provrör, som skiljer sig från smörjrören genom att de är något smalare och sticker högre upp än smörjrören. Provrören skall förses med lös­tagbara metallproppar av standardtyp i stället för med vekar.

Smörjkoppen skall ej fyllas med olja till högre nivå än 15 mm under smörjrörsmynningen. Den behöver i regel ej kompletteringssmörjas under en och samma tjänstetur.

Överboxar
rned glid- 
klotsar
 2. I överboxar, som har glidklotsar för fjäderpinnar eller återställningsanordningar, skall olja finnas i jämnhöjd med de högst belägna friktionsytorna.
Olje­
rummets
lock
3. För att skydda oljerummet mot föroreningar och vatten är det täckt med lock. Locken är antingen lösa eller fastskruvade vid boxen och i sistnämnda fall försedda med skjut- eller vridventiler. Vid revisionerna skall tillses, att locken och ventilerna är plana samt i möj­ligaste mån vattentäta och i övrigt felfria.
23. (Reservnummer)

B. Axellager, avsett för lagergång utanför hjulet. Lagerboxen är
odelad och liknar den för vagnar

 
Under-
smörjning
24: 1. Före oljepåfyllningen skall eventuellt vatten i lagerboxen av­lägsnas med spruta. Därefter skall oljeståndet kontrolleras. och olja fyllas på, om så behövs. Minsta sughöjd är 20 mm och största 45 mm. Oljan får dock aldrig sjunka under en nivå, som ligger 10 min från botten. Liksom i fråga om storlagren skall smörjaren låta oljeståndet variera mellan gränsvärdena samt ge akt på matningen och anpassa påfyllningen efter gjorda iakttagelser.

Oljeförbrukning in m skall av smörjaren antecknas i en särskild anteckningsbok (bl 163.1 eller bl 163.2). 

2. I samband med smörjningen skall tätningen undersökas på axelns. insida och på box- och tutlocken. Iakttagna fel.skall anmälas till verkstadsbefälet.

C. Vevstakslager, koppelstångslager och ledbultar
Dimensio-
ner för hål
och nål
25. Vevstakslagren, koppelstångslagren samt ledbultarna har smörjkoppar försedda med smörrör för nålsmörjning. Dimensionerna för hål och nål skall vara:

Benämning Håldiam.
mm
Nåldiam.
mm
Anm
Vevstakslager till lok lift G2-7 samt till lok med inneliggande cylindrar 2.5 1,45
1,65
Kall årstid
Varm
Vevstakslager (övriga lok 21 1,25
1,45
Kall    »
Varm    »
Koppelstångslager 2 1,65  
Ledbultslager 2
1,65 Spiralfjädernål
Drivkoppellager 2 1,45  
1) På en del lok har håldiametern ökats till 4 mm för smörjnålar med 3,25— 3,50 mm diameter (Str 164, 7: 1)

Vid kilometerrevisioner och vid A- och B-reparationer skall smörjrörens diameter kontrolleras med tolk.

Håldiametern får högst vara 2/10 mm större än håldiametern i tabellen ovan.

Smörjkopparna skall fyllas till en höjd av 5 mm under smörjrörets mynning.

Vevlager och drivlager skall genomtryckas.

D. Slidrörelsen
Olika smörj-
nings-
metoder
26: 1. På loken användes slidstyrningar av många konstruktioner med olika slags smörjkoppar. Tre smörjningsmetoder förekommer, nämligen nål-, vek- och direktsmörjning. Oljebehovet är ganska litet, då dessa maskindelar icke utsättes för några större påkänningar.
Nål-
smörjning
  2. Oljekoppar med nålsmörjning finnes på rörliga delar. Smörjnippelns håldiameter är 2 mm och nåldiameter 1,65 mm. Oljekopparna fylles till 5 mm under smörjrörets mynning, d v s 20 - 25 mm under smörjkopplockets överkant vid vågrätt läge.
Vek-
smörjning
  3. Oljekoppar med veksmörjning fylles till 15 mm under smörjrörets mynning. Lägsta oljeståndet skall vara 10 mm från botten räknat. För omkastningsaxeln, som har obetydligt rörelsemoment, räcker det dock med en minimal påfyllning.

  4. Tärningen i kulissbågen erhåller tillräckligt med olja från närbelägna smörjställen, men vid kyla och vid hård blåst måste den direktsmörjas något.

 
E. Tvärstycke och gejd
 
Tvärstvcke
för två 
gejder
27: 1. På den övre gejden finnes en smörjkopp med lyftlock. Denna smörjkopp är ibland utförd i två avdelningar. Endast den större behållaren är i så fall avsedd för olja. Den mindre får ej fyllas. Från den större behållaren leder i regel tre smörjrör med vekar. Det mellersta röret går till själva glidytan, och de båda övriga smörjer sidostyrningarna på tvärstycket. Då loket gått 500 km efter A- eller B-reparation skall dessa rör sättas igen. Rören bör sedan icke användas annat än om gejderna hoptages.

Smörjkoppen fylles med olja till 15 mm under smörjrörens mynning och bör sedan ej fyllas på, förrän olja står 10 mm från botten.

Smörjning
av den
undre
gejden
  2. Den undre gejden smörjes genom olika sorters smörjkoppar med nål- eller veksmörjning. Vid nålsmörjning fylles smörjkopparna till 5 mm och vid veksmörjning till 15 mm under smörjrörsmynningen.
Smörjning
av vevsta-
kens lill-
ände
  3. Vevstakens lillände smörjes genom en skålformig fördjupning, där några droppar olja fylles på vid utsmörjning och då och då under tjänstgöringsturen.
Tvärstycke
för en gejd
28. Smörjkoppen är försedd med lock och utförd i ett stycke med tvärstyckets överdel. Oljan ledes genom två smörjrör med nålsmörjning till glidplanet mot gejdens översida. Smörjrören har 2 mm hål och skall förses med nålar om 1,65 mm diameter. I gejden finns borrade hål, genom vilka oljan rinner ner och smörjer dess undersida. Genom ett hål i tvärstyckets undre glidplan rinner oljan därefter ned i en kopp vid vevstakens lillände och smörjer tvärstyckstappen. Det är emellertid nödvändigt att vid utsmörjning samt då och då under tjänstgöringsturen fylla på några droppar olja direkt.

Olja fylles på i tvärstyckets smörjkopp, så att den står 5 mm under smörjrörens mynning (Vid lutande gejd räknas avståndet under det lägsta rörets överkant.)

 
F. Cylindrar och slider
 
Smörjan-
ordningar
29. Cylindrar och slider smörjes av en smörjpress eller av en smörjpump, som är placerad i hytten eller på fotplåten. Från smörjpressen (-pumpen) leder sex smörjrör längs pannan fram till cylindrarna. Ett smörjrör går till vardera cylindern och ett till fram- resp bakänden av vardera slidskåpet. (Undantag: Lok med planslider.)

Då locken till oljebehållarna på många pumpar och pressar tätar dåligt, bör man ej fylla på så mycket olja, att den skvalpar ut. Lokpersonalen behöver prova pressarna (pumparna) endast då särskild anledning därtill finnes.

Anm. Om spärrventilerna blivit otäta eller om de blivit felaktiga eller om smörjrören tömts, måste rören fyllas genom att pumpens handvev strax före tjänstgöringens början vrides runt några varv.

Central-
smörj-
apparater-
nas inställ­
ning
30: 1. De mekaniska centralsmörjapparaterna skall normalt vara inställda för en matning sålunda:
Gram/km Lok
3 Större överhettningslok med rundslider och mindre överhettningslok med planslider
2,5 Mindre överhettningslok med rundslider och våtånglok med rundslider
4 Större överhettningslok med planslider och våtånglok med planslider

Apparaten är då kopplad med den lägsta utväxlingen i vick -eller hävarmen.

Anm 1. På lok, som användes för enbart växlingstjänst, blir ovan angivna matning ofta för liten. Apparaten bör då kopplas för den större utväxlingen.
Anm 2. Då lok går ut från verkstad med nyarbetade plan, lopp eller nya tätningsringar, skall matningen vara omkring 5 g/km under det första 1000-talet lokkm. Utväxlingen till apparaten är då kopplad för den högre matningen. Lokstationsföreståndaren skall se till, att omkopplingen sedan blir gjord. (Undantag, se anm 1.)

Ändring-av
kolvarnas
slaglängd
  2. Pumparnas matning kan även ändras genom att kolvarnas slaglängd ökas eller minskas. Sådan justering får dock endast göras vid huvudverkstäderna enligt särskilda föreskrifter. Efter justeringen skall regleringsorganen plomberas. Uppstår fel på smörjpump, skall den sändas till huvudverkstad.
 
Kontroll
av oljeför-
brukning-
en Fried-
manns
smörjpump
typ N
31: 1. På Friedrnanns smörjpump, typ N, rymmer varje synglas 10 g olja. Oljeförbrukningen kan kontrolleras genom att matningen omställer från behållaren till glasen, vilket sker då kontrollkranen vrides till läget »Kontroll». Om matningen är rätt inställd, skall glasen tömmas sålunda:   
 
Synglas för Nr Matningen
avsedd för
Glasets innehåll
bör räcka
Cylinder 1 och 6 3 g/km 15 km
Slider 2-5 3    » 25    »
Cylinder 1 och 6 2,5    » 18    »
Slider 2-5 2,5    » 30    »
Cylinder 1 och 6 4    » 15    »
Slider 2-5 4    » 15    »

Spärrhjulsaxeln skall göra 5 varv per km. Pumpen skall fyllas till någon mm under synglasens överkant.

Fried-
manns
smörj-
pump,
typ NS
  2. På Friedmanns smörjpump, typ NS, finnes endast ett synglas. Om handtaget på pumpens lock ställes rakt över ett smörjrör,' kan matningen till detta kontrolleras. Synglaset rymmer cirka 8 g. Om matningen är rätt inställd skall glaset tömmas sålunda:
 
Smörjrör för Nr Matningen
avsedd för
Glasets innehåll
bör räcka
Cylinder 1 och 6   3 g/km 12 km
Slider 2 - 5   3    » 20    »
Cylinder 1 och 6 2,5    » 14    »
Slider 2 - 5 2,5    » 25    »
Cylinder 1 och 6 4    » 12    »
Slider 2-5 4    » 12    »

Spärrhjulsaxeln skall göra 5 varv per km. Pumpen skall fyllas med olja till 10 mm under synglasets översta kant.

Dicker & Werne-
burgs smörjpress
  3. På Dicker & Werneburgs smörjpress finnes på locket till skruvspindeln ett pilformigt märke och på intilliggande platta över kolvarna en skala med siffrorna 1-5. Då visaren rört sig mellan två siffror, som står intill varandra har pressen matat 9 g olja. När spindeln gått runt ett varv på 15 km, har pressen matat 45 g olja, d v s 3 g/km. Spärrhjulsaxeln skall då göra 3 113 varv/km. Om pressen skall mata 2,5 g/km, skall spindeln gå runt på 18 km och spärrhjulsaxeln göra 2 415 varv/km. Vid matning med 4 g/km skall motsvarande tal vara 12 km och 4 2/5 varv/km.

Pressen skall fyllas till cirka 50 mm under oljekoppens överkant. Den får icke mata tills koppen blir helt torn.

Åssa
smörj-
pump
  4. På Åssa smörjpump saknas anordningar för kontroll av den ut matade oljan. Därför har i varje tryckledning insatts en kontrolldosa, varigenom oljeutmatningen kan, kontrolleras. Kontrolldosorna är monterade i omedelbar närhet av smörjpumpen. Innanför det tjocka skyddsglaset i varje dosa sitter ett par små kugghjul, som vrida sig då olja passerar. Vridningen står i proportion till den genomgående oljemängden. Genom färgmarkering på kugghjulen kan deras vridning lätt iakttagas. Smörjpumpens oljebehållare står i förbindelse med ett på utsidan befintligt metallrör med mätsticka, som angiver oljeståndet i behållaren. Pumpens matning inställes på huvudverkstäderna.
 
Övriga smörj-
apparater
  5. Övriga icke här nämnda smörjapparater skall inställas efter prov genom lokstationsföreståndarens försorg.
32. (Reservnummer)
 

G. Kolv- och slidstänger

 
Smörjan-
33: 1. Kolv- och slidstänger smörjas på en del lok genom smörjkoppar med veksmörjning och på andra lok genom smörjkoppar, i vilka ånga ordningar införes via smörjrören. Genom att ångan förtätas till vatten, hålles oljan i jämnhöjd med smörjrörets överkant och efter hand rinner oljan ned genom röret. Då olja skall fyllas på, tappas kondensvattnet ut med en skruv, som öppnar en kanal från smörjkoppens botten till fria luften.
Kolv-
stänger
  2. Oljekoppar med veksmörjning för kolvstängerna skall fyllas till 15 mm under smörjrörets mynning, varefter matning får ske, tills oljan når 10 mm från botten. — Till följd av värmen har vekarna i dessa koppar relativt kort livslängd, varför de måste ägnas noggrann tillsyn och bytas oftare än övriga vekar
.
Slidstänger   3. Slidstängerna behöver i normala fall icke smörjas, då avloppsångan (särskilt på lok med rundslider) medför tillräckligt mycket smörjmedel. Om de behöver smörjas, skall samma olja användas som till kolvstängerna.
34. (Reservnummer)
 

H. Smörjanordning för luftpump

 
Ångcylin­
dern
35: 1. De flesta loken är försedda med Åssa smörjapparat, typ Bot, för luftpump, som är placerad bakom luftpumpens ångcylinder. Den drives genom tryckimpulser från luftpumpens lågtryckscylinder.

Oljematningen från ett pumpelement regleras genom ändring av pumpkolvens lyfthöjd. Detta sker genom upp- eller nedskruvning av justerskruven på elementet. Nedskruvning medför ökad och uppskruvning minskad oljematning.

Luftpump typ
Nielebock­
Knorr
  2. På luftpumpar av typ Nielebock-Knorr, vilka är försedda med smörjpump, skall noga tillses att rätt olja fyller på de olika behållarna. Dessutom skall smörjpumpens handvev vridas runt några varv innan luftpumpen sättes igång.
Luftcylind­
rarna
36. Luftcylindrarna smörjes genom trycksmörjkoppar med fett.
37. (Reservnummer)
 

I. Övriga smörjställen

 
Förarven­
til, direkt- bromsven-
til och
sandnings­
ventil
38. Förarventil, direktbromsventil och sandningsventil skall smörjas, då så behövs
Ängbrom­
sen
39. Bromscylindern och ångbromsventilens slid tillföres olja från en smörjkopp, placerad invid bromsventilen. Smörjkoppen får aldrig fyllas mer än till hälften. Smörjning sker genom att koppens handtag .föres i öppet och strax därpå i stängt läge. Manövern utföres endast, när bromssliden går trögt.
Fjäder-
pinnar och
buffertar
40. Fjäderpinnar samt buffertar mellan lok och tender skall smörjas direkt av lokpersonalen med några droppar från oljesprutan.
 
Olika
bultar
41. Bultar till fjädrar och balanser, fjäderlänkar, bromsrörelse, dragstänger, buffertspindlar och -plattor skall ses till och smörjas av den stationära personalen vid avsyningar, revisioner och spolningar samt vid behov även på andra tider.
 
Armatur för luft, vatten och ftnga 42. Armatur för luft, vatten och ånga smörjes av den stationära personalen vid reparationer, revisioner och spolningar.
Ångregu- latorer 43. Ångregulatorer med slider erhåller olja från en smörjkopp som. sitter på domlocket. Smörjkoppen kan vara av olika konstruktioner och skall fyllas av lokpersonalen endast vid behov. (Då regulatorn går trögt.)
 
44. (Reservnummer)
 

J. Smörjvekar

 
Garn och veknat 45. Garnet trädes på en veknål av järn- eller mässingstråd av standardtyp. Nålen avpassas så, att den inte kan införas i smörjröret längre än att avståndet mellan nålände och lager blir minst 10 mm. Avståndet mellan veknålen och de glidande ytorna skall vara minst 10 mm.

Veknålar till axellager skall förses med en ögla på mitten och en i vardera änden. Vekgarnen skall trädas genom samtliga öglor och knytas ihop upptill. Därefter vikes nålen i spetsig vinkel och införes i smörjröret.

Vekarna skall med undantag för dem till axellagren vara 2 1/2 gånger .nålens längd.

Antal garnändar i vekarna skall vara:

Axellager till lagergång 8 st
      »       hornblock  6  »
Kolvstänger 4  »
Övriga 2  »

 

46. (Reservnummer)

  K. Smörjningsperioder och fördelning av smörjningsarhetet

 
47. Om smörjningsperioder och fördelning av smörjningsarbetet mellan lokpersonal och stationär personal se även Tjänstgöringsföreskrifter för lokpersonal (särtryck 400), bilaga 7.

 Fil 0258 datum 2021-03-29